Korsika

Korsická města a vesnice


Průměrné stáří domů v centrech korsických městeček odhaduji na tři sta let.

Jedním z důvodů, proč se na Korsiku chci vrátit, je charakter zdejších městeček. Jsou roztroušena po úbočích hor na malých návrších nebo výstupcích hřebenů. Typické korsické městečko na úbočí hory sestává z mnoha středověkých domů nalepených na sebe a propojovaných křivolakými uličkami. Kostelík bývá v místě, kde hřeben kopce nebo návrší tvoří malé sedlo. Chodíte mezi domky po dlážděných uličkách metrové šířky, některé domy jsou rozbořené, ale jiné pečlivě udržované. Hodně Francouzů zde má dům jenom jako letní sídlo.


Smysl pro detail řadí Korsiku k Francii. Smysl pro zanedbanost  je zase prvek Středomoří.

Koršičané stavěli městečka v horách, aby byli trochu dál od moře sužovaného nájezdy pirátů a otrokářů. Jestliže je město na pobřeží, vždy ho chrání větší či menší pevnost, která se svým tvarem středoevropanovi může jevit obskurně - jsou to spíše menší věže nebo velké opevněné statky.

Velká města a přístavy v sobě nezapřou francouzský vliv. Všechno je uklizené, zeleň pečlivě zastřižená, ulice k novostavbám široké. Významná města jako Calvi, Corte nebo Ajaccio mají středověké jádro, výraznější moderní předměstí má zejména Bastia.

 

Obsah webu: hlavní stránka o Korsice -  základní údaje o ostrově - jak se na Korsiku dostat - autem a trajektem - letecky - doprava - jazyky - ubytování - příroda - hory - ceny jídla - korsická města a vesnice - větší  města - historie  - počasí - odkazy - kontakt - další fotky - fotky rostlin

Tunisko - Bulharsko - Černá Hora - Řecké ostrovy - Rhodos - Madeira - Kréta - Autostop - Muráň