Korsika

Ceny jídla na Korsice

Korsika patří do Francie a na cenách je to znát. Já jsem se koukal hlavně po cenách potravin, protože nic důležitějšího tam člověk nekupuje. Ve srovnání s Čechami jsou ceny místy dvojnásobné, místy stejné. Dražší jsou samozřejmě restaurace. Za ty dva roky, co to sleduju, se ceny pro Čechy hodně zlepšily. Dá se to také říct tak, že se ceny postupně srovnaly po českém  podzimním zdražování z roku 2007 a jarním posilování kuruny v roce 2008. Dříve bylo na Korsice pro Čechy hodně draho, teď je jenom draho.

Potraviny, které jsou po přepočtu levnější než u nás, jsou sterilovaný hrášek, konzervovaná zelenina, rajčatový protlak, olivy a těstoviny. Bageta stojí 80 centů až euro, stogramové sýry kolem dvou euro. Docela slušně vychází víno (jen levnější než u nás) a stolní voda. My jsme kupovali normandský cidr (mladé jablečné víno), protože nám chutná a stál jenom euro. Asi nejdražší oproti tomu, co známe od nás, je zelenina a hlavně maso. I v porovnání s kontinentální Francií mi zde přišlo trochu dráž, ale na jihu Korsiky je levněji než třeba v Provence.


Všimněte si chobotnice. Ovoce i maso je čerstvé, pro Čechy však drahé.

V korsických obchodech se dá koupit leccos, ovšem jsou k nalezení jenom ve větších městech, v horských obcích obchody nebývají a to ani v těch větších. Ani ve velkých supermarketech (např. v Corte) není zboží o moc lacinější než v malých obchůdcích (např. v Sant Florant). Naprostá většina potravin, snad s výjimkou baget a ryb, se na Korsiku dováží. I když možná ty ryby taky. Je to místy paradoxní -- ačkoli například velkou část Korsiky pokrývají olivové sady, nakládané olivy, které se dají koupit v obchodech, jsou většinou z Maroka.

Co se restaurací týká, při pohledu na francouzské jídelní lístky a jejich ceny mě obvykle přejde chuť. Kamarádi mi říkali, že to nesmím přepočítávat, ale mně to jaksi nedá. Mám moc rád crepe - palačinky, ale bude mi asi trvat dlouho, než zase sám sebe přemluvím, abych si dal jednu palačinku za sto padesát korun.


Korsika mimo sezónu je příjemný venkov. Ruchem se náměstíčka a hospůdky oživí v létě.

Optimální cenově-jídelní strategie pro české cestovatele je vzít si s sebou nějakou rýži a masové konzervy, na cestu sušenky a svačinu. Na Korsice potom jako velké jídlo vařit těstoviny s hráškem a kečupem, malé svačiny řešit bagetami se sýrem a vínem (jsme přece ve Francii) a občas se stavit v cukrárnách na kafe.

 

Obsah webu: hlavní stránka o Korsice -  základní údaje o ostrově - jak se na Korsiku dostat - autem a trajektem - letecky - doprava - jazyky - ubytování - příroda - hory - ceny jídla - korsická města a vesnice - větší  města - historie  - počasí - odkazy - kontakt - další fotky - fotky rostlin

Tunisko - Bulharsko - Řecké ostrovy - Madeira - Kréta - Autostop - Gruzie - Turecko - Kanárské ostrovy