Korsika

Historie Korsiky

Nic moc extra zajímavého. Protože je Korsika hornatá a chudá na nerosty i zemědělskou půdu, v minulosti byla zajímavá spíše jako námořní základna v područí cizího státního celku.


Ač moře v raném středověku ovládali muslimští piráti, Korsika vždy zůstala křesťanská.

O mladší době kamenné se moc neví, akorát tu zbyla spousta menhirů a polotovarů soch -- to se týká spíše jižnější a západnější části Korsiky. Následuje dlouhé a relativně pokojné římské období. Po Římanech, jak je typické skoro pro celé Středomoří, přišla krátká nadvláda Vandalů, Byzantinců, Arabů (850 - 1034) a nakonec italských městských států. Ve středověku Korsiku vlastnily středomořské námořní velmoci. Zpočátku se jako država různých italských městských států (zejména Pisy) bránila Arabům, později připadla r. 1282 Janovu. Janované dlouho Korsiku drželi ve správě, dokonce se zde podle jedné teorie narodil Kryštof Kolumbus. Za Janovanů zesílily boje s arabskými piráty, jejichž základnou bylo Tunisko, a z jedné takové šarvátky pochází znak Korsiky - useknutá hlava Maura. Původně ta hlava měla zavázané oči, teprve později se šátek na popud Pasquala Paoliho posunul na čelo.

V novověku nastává trochu složitější období, kdy se o vládu nad Korsikou střídají různé velmoci, a střídavě se snaží osamostatnit. Už to vypadalo, že Korsika bude hrát roli jazýčku na vahách středomořské politiky a osamostatní se (o to usiloval zejména Pasqual Paoli [1725-1807), ale nakonec nadvládu nad Korsikou vyhrála Francie. De jure to proběhlo tak, že Janov předal Korsiku Francii jako splátku dluhu. Z Korsiky (z města Ajaccio) pochází Napoleon Bonaparte, ovšem místní jej v lásce vůbec nemají, protože kopal za Francii.

Válečná období dvacátého století se na Korsice nijak zvlášť nepodepsala. Italové v roce 1942 Korsiku okupovali, ale to je jenom malá epizoda. Teprve v osmdesátých a devadesátých letech se opět probouzí nacionalistické cítění Korsičanů, kdy si na Francii vynutili vlastní parlament a jakousi autonomii.

 

Obsah webu: hlavní stránka o Korsice -  základní údaje o ostrově - jak se na Korsiku dostat - autem a trajektem - letecky - doprava - jazyky - ubytování - příroda - hory - ceny jídla - korsická města a vesnice - větší  města - historie  - počasí - odkazy - kontakt - další fotky - fotky rostlin

Tunisko - Bulharsko - Černá Hora - Řecké ostrovy - Rhodos - Madeira - Kréta - Autostop - Muráň