Korsika

Doprava na Korsice

Na cestování po Korsice doporučuji auto. Bez auta se na Korsice nedají dělat delší výlety. Pravidelné autobusové spoje se omezují na několik málo linek po východním pobřeží a pravděpodobně i bez vyvěšených jízdních řádů. Jestliže si nepřivezete auto vlastní, můžete zkusit půjčovny, ale co jsem tak koukal po cenách, tak je to po přepočtu zhruba 2000 korun na den nebo víc. Benzín trošku dražší než u nás, ale ne o moc.


Dvě auta z třicátých let se na korsické silničce vyhnou. Ostatní při vyhýbání jezdí po trávě.

Korsické silnice jsou až na pár hlavních tahů příšerně uzoučké. Představte si kvalitní českou okresku mezi vesnicemi, zužte si ji v duchu na polovinu a jste na Korsice! Středem této silničky se sice zpravidla vine bílá přerušovaná čára, je to ale spíše čára vodící než oddělovací, protože levá kola budete mít téměř vždy v protisměru. Při vyhýbání dvou aut se často jede pravými koly po trávě.

Stoupání do hor a propasti pod krajnicí jsou na Korsice příšerné. Opravdu bych se nechtěl vybourat v nějakém z těch častých míst, kdy je na jedné straně skoro skála a na straně druhé de facto propast, tam by šlo o život. Naštěstí jsem se na těchto uzounkých silničkách včas vyboural už v jedné nevinně vypadající zatáčce téměř na rovince, takže se auto sice rozbilo, ale všichni jsme to přežili ve zdraví. První, co je potřeba udělat po havárii, je počkat na další auto, které samo zastaví a požádat, aby zavolali policii (aplé la polís). Policie přijede a zařídí odtahovku, odtahovka opravnu a pokud máte havarijko, tak jim stačí zavolat na pojišťovnu a oni to nakonec zaplatí (je dobré si stav vyfotit). Platí se ovšem v hotovosti na místě, takže doporučuji mít s sebou mezinárodně funkční kreditní kartu ke svému účtu.


Korsičan může stopaře buďto přejet, nebo mu zastavit. Mají tu ale i jednu širší hlavní silnici.

Nepojízdné auto nám dalo příležitost vyzkoušet si na Korsice cestování stopem. Jde to výborně! Stop na Korsice je fantastický. Nikdy jsme nečekali déle než čtvrt hodiny, nezřídka bere i první auto. Korsičané jsou milí lidé a na těch svých uzounkých silničkách prakticky nemají jinou možnost, než stopařům zastavit. Potom se snaží konverzovat angličtinou, aby Čechům udělali radost. Až příště pojedu na Korsiku, vezmu to letadlem a potom po Korsice pěšky a stopem.

Na Korsice kromě silniček existuje i pár dobrých silnic. Hlavní silnice N193 vede z Bastia na severovýchodě velkým údolím mezi horami přes Corte do Ajaccio na jihozápadě.

 

Obsah webu: hlavní stránka o Korsice -  základní údaje o ostrově - jak se na Korsiku dostat - autem a trajektem - letecky - doprava - jazyky - ubytování - příroda - hory - ceny jídla - korsická města a vesnice - větší  města - historie  - počasí - odkazy - kontakt - další fotky - fotky rostlin

Tunisko - Bulharsko - Černá Hora - Řecké ostrovy - Rhodos - Madeira - Kréta - Autostop - Muráň